Kā relikvijas nonāca pie mums?
Mūsdienu tehnoloģiju un meklētājprogrammu laikmetā ir ļoti viegli un vienlaikus grūti atrast informāciju. Taču šajā gadījumā informācija un pareizie cilvēki mūs atrada paši!
Tas notika 2023. gada 8. martā, kad mēs saņēmām epastu no mums iepriekš nezināmas sievietes, Audrijas Nelsones no ASV, ar sekojošu saturu:
“Sveicināti!
Es esmu persona, kas atrada Jura Fetlera (Roberta Fetlera dēla) 13 vēstules. Viņš bija sarakstes draugs ar mana vīra tanti no 1937. līdz 1941. gadam, kad viņš bija pusaudzis.
Esmu ieplānojusi vizīti Rīgu 2023. gada 2.-6. aprīlī, un vēlos sazināties ar Jums, lai vienotos par Latvijas Bībeles centra Fetlera muzeja apmeklējumu, ar kuru Jūs esat saistīti.
Lūdzu, dariet man zināmu, vai ir iespēja tikties ar jums un/vai apskatīt Fetlera muzeju. Es arī ceru, ja iespējams, apmeklēt Pestīšanas tempļa baznīcu.
Ar nepacietību gaidu, kad drīz būšu Rīgā!
Cerībā un priekā vienmēr,
Audrija Nelsone.”
Pēc neilga laika mēs pēkšņi saņēmām zvanu no Astrīdas Holmas – Roberta Fetlera mazmeitas. Izrādījās, ka Astrīda iepriekš sarakstījās ar Audriju Nelsoni, kura savukārt aicināja un lūdza Astrīdu kopā ar viņu apmeklēt Viljama Fetlera muzeju LBC telpās.
Galu galā telefonsarunā Astrīda izteica vēlmi ierasties un tikties ar mums iepriekš, kā arī uzdāvināt dažas ģimenes relikvijas. Vēlāk mēs tikāmies kopā ar Audriju un Astrīdu un mums bija brīnišķīgs un interesants laiks gan LBC, gan “Pestīšanas tempļa” dievnamā. Šādā brīnumainā veidā mēs saņēmām vairākas autentiskas fotogrāfijas un portretus no Fetleru ģimenes arhīva, kas atrodas Fetlera muzeja vitrīnā.
Šeit ir pieejams Astrīdas Holmas sagatavotais Roberta Fetlera dzīves apkopojums kuru viņa pati sagatavoja un 2024.gada 12.septembrī uzdāvināja LBC.
Izbaudiet šo bilžu vēstures stāstu!
Roberta Fetlera mazmeitas Astrīdas Holmas dāvinājumi
1. Viljama Fetlera portrets 1911. gada jūnijā.
© Fetleru ģimenes arhīvs
2. Averss: Viljama Barbaras un pirmdzimtais dēls Daniels.
Reverss rokrakstā: “Par piemiņu mūsu mīļajiem Tukuma draugiem. Vilhelms, Varvara un Daniels Fetleri. 6.sept. 1914. (19.sept. jaunais stils).”
© Fetleru ģimenes arhīvs
3. Viljama Fetlera portrets.
© Fetleru ģimenes arhīvs
4. Viljama Fetlera Velsas atmodas laika Jaunā Derība, Velesiešu un Anļgu valodā. Ir iespējams, ka šī jaunā derība bija dāvināta Viljamam F. tajos laikos. Neatšifrējami rokraksti uz iekšējā priekšvāka.
5. Latvijas Misiones un Bībeles skolas izlaiduma bilde, 1925./26. mācību gads.
Viljams Fetlers pirmā rindā pa vidu. Oriģināls – pastkarte.
© Fetleru ģimenes arhīvs
6. Roberts Fetlers (trešais no labās puses priekšējā rindā) ar kādiem brāļiem sludinātājiem. Bildes datums un bildē iemūžinātie vīri diemžēl nav atšifrēti. Oriģināls – pastkarte.
© Fetleru ģimenes arhīvs
7. Viljams un Roberts Fetleri pie Evaņģēlija nama sastatnēm. Viņu vecums liecina, ka šis foto uzņemts vairākus gadus pēc labi zināmā Evaņģēlija nama atklāšanas Petrogradā (Sanktpēterburgā). Diemžēl fotogrāfijas uzņemšanas vieta nav zināma.
Evaņģēlija nams ir pirmā un līdz 1917. gadam vienīgā baptistu baznīcas ēka tagadējā Sanktpēterburgā. Tā laika adrese: Vasiljevska sala, 24. līnija, 11. numurs. Pašreizējā adrese: Sanktpēterburga, Vasiljevska sala, 24. līnija, 3-7, litera A.
© Fetleru ģimenes arhīvs
8. Roberts Fetlers (trešais no labās puses priekšējā rindā) ar kādiem brāļiem sludinātājiem. Bildes datums un bildē iemūžinātie vīri diemžēl nav atšifrēti. Oriģināls – pastkarte.
© Fetleru ģimenes arhīvs
9. Viljama Fetlera portrets 1911.g.
© Fetleru ģimenes arhīvs
10. Viljama Fetlera “Dzejas un Raksti” 1913. gada pirmais krājums ar viņa parakstu, otrais izdevums. Derīgu rakstu apgādniecība.
11. Roberta Fetlera portrets.
© Fetleru ģimenes arhīvs
12. No kreisās: Irma – Vallija Fetlers, Nellija – Melānija – Fetlers, Roberts Fetlers, ~1913.g.
© Fetleru ģimenes arhīvs
13. Roberta un Tatjanas Fetlers ģimenes foto ar bērniem.
Vecākais dēls Boriss – dzimis 1921.g., otrais dēls Georgs (Juris) – dzimis 1922.g., un meitas: Irina – dzimusi 1924.g., Mirta – dzimusi 1928.g. un Margarita – dzimusi 1931.g.
© Fetleru ģimenes arhīvs
14. Roberts un Tatjana Fetlers ar bērniem pie tagadējās Bībeles skolas ēkas, pašreizējās LBC ēkas.
© Fetleru ģimenes arhīvs
15. Robertam Fetleram dāvinātais glāzes turētājs (podstakaņņik).
Gravējums aversā: “R.F.”
Gravējums reversā: “Padomdevējam R. A. Fetleram no Vladivostokas baptistu kopienas. 1925/IV 23 datumā.”
16. Roberta un Tatjanas Fetlers ģimenes foto ar pirmajiem trim bērniem.
© Fetleru ģimenes arhīvs
17. Irma (Roberta Fetlera māsa) un Viljama Fetlera bērni, Daniels, Timotejs un Lidija pie Gideona nama Rīgā.
© Fetleru ģimenes arhīvs
18. Roberta un Viljama ģimenes kopā ar māti Margaretu Bāce-Fetleri Jūrmalā 1925.g.
© Fetleru ģimenes arhīvs
19. Viljams Fetlers mātes bērēs, Rīgas Lielajos kapos 1931.g.
© Fetleru ģimenes arhīvs
20. Grāmata “Sentenced to Siberia” – Notiesāts uz Sibīriju. 14 izdevums. Mācītāja Malova dzīvesstāsts. Cena: $1.00
Aizmugurējais vāks:
“Kungs, palīdzi man sasniegt
vislielāko iespējamo labumu
pēc iespējas īsākā laikā!”
21. Roberta Fetlera sievas, Tatjanas Fetleres iecienītāko garīgo himnu krājums “Песни странника” – Svētceļnieka dziesmas, 1927. gada trešais izdevums. Izdevniecība “Noderīga literatūra”, Rīgā, Lielā Mjasņickaja Nr. 4.
22. Uz Evaņģēlija nama atklāšanu Petrogradā (Sanktpēterburgā) bija ieradušies Viljama Fetlera (pirmais no kreisās augšējā rindā) ģimenes locekļi. Tēvs Andrejs Fetlers (pirmais otrā rindā no labās), māsas Antonija un Melānija, brālis Roberts (pirmais pirmajā rindā no labās) ar ziedotājiem, tai skaitā baronesi Elizabeti Čertkovu (centrā).
© Fetleru ģimenes arhīvs
23. Viljams Fetlers ar sievu Barbaru un bērniem Jūrmalā.
© Fetleru ģimenes arhīvs
24. Ikmēneša izdevuma/žurnāla “Гость” – Viesis/Vēstnesis krājums 1923. – 1930.g.
Pestīšanas tempļa latviešu draudzes īpašums, nodots LBC muzejam.